Meyhane Pilavı Tarifi

Meyhane Pilavı Tarifi

Meyhane Pilavı Tarifi Videosunu istediğiniz video kanalı ile izleyebilirsiniz.

Vimeo Videosu Henüz Yüklenmememiştir, En kısa sürede eklenecektir. Youtube Kanalından izleyebilirsiniz.

Meyhane Pilavı

Malzemeler:
400 gr Bulgur
150 gr margarin
400 gr Kuzu kuşbaşı
150 gr Soğan
2 tatlı kaşığıTuz
1/2 tatlı kaşığı Kırmızı biber
200 gr Domates
50 gr Sivri biber
1 2/3 bardak Et suyu

Hazırlanışı:

Efendim ilk önce hazırlık olarak soğanı ayıklayıp, küçük küpler halinde doğrayınız. Domatesi, kabuğunu soyup çekirdeklerini temizledikten sonra iri zar biçiminde doğrayınız. Biberin sap ve çekirdekli kısımlarını kesip atınız. Yıkayıp kuruladıktan sonra, halka biçimi doğrayınız.

Yağın yarısını küçük bir tencerede, orta ateşte eritiniz. Yağ kızınca küçük kuşbaşı şekilde doğranmış kuzu etlerini koyunuz. Kevgirle sık sık karıştırarak birkaç dakika pişiriniz. Ardından Soğanı ilave ediniz. Yine sık sık karıştırarak, 5-6 dakika daha pişiriniz. Tuzu, kırmızı biberi ve domatesleri ilave ediniz. Ara sıra karıştırarak birkaç dakika daha pişirin. Üzerini örtecek kaçlar su ilave edin. Ateşi kısın. Tencerenin kapağını sıkıca örtün. Etleri, 20 dakika ağır ateşte suyunu çekinceye kadar pişirin. Tencereyi ateşten alın. Et suyunu bir taşım kaynatınız ve Bir kenarda sıcak olarak bekletiniz.

Yağın kalan yarısını orta boy bir tencerede, orta ateşte eritiniz. Yağ kızmaya başlayınca biberi katıp, karıştırarak birkaç dakika pişiriniz. Bulguru ilave ediniz. Sık sık karıştırarak 4-5 dakika kavurunuz. Domates soslu etleri, sosuyla birlikte, bulgura ilave ediniz. Sıcak et suyunu verip, 2-3 dakika kaynamaya bırakınız. Kevgirle birkaç kere karıştırınız. Tencerenin kapağını sıkıca örtünüz. Ateşi iyice kısınız. Bulguru 10 dakika, suyunu iyice çekinceye kadar pişiriniz. Ocağı kapatınız. Tencerenin kapağını açıp, meyhane pilavının üzerine temiz bir bez örtünüz. Kapağı tekrar kapatınız. Pilavı bu şekilde ocak üzerinde 10 dakika demlendiriniz.Pilavının güzel bir tabakta sunabilirsiniz, artık meyhane pilavı servise hazır.

AFİYET OLSUN…

Yorum Yaz

Adınız: Email Yorum:

En Son Tarifler

RSS feed

Benzer Tarifler

RSS feed

Yazarlarımızdan Tarifler